Лікар-інфекціоніст розповів, як дізнатися, що перехворів на COVID-19, якщо цього не помітив

Коронавірус продовжує атакувати Україну, ледь не щодня фіксуються нові антирекорди захворюваності, а з приходом холодів лікарі прогнозують лише погіршення ситуації, оскільки з’являтимуться перехресні інфекції грип та ГРВІ.

Як нам усім пережити цю зиму, чим COVID-19 відрізняється від грипу та ГРВІ, чи можна перехворіти на COVID-19 і не помітити та чи буває коронавірус без температури –  розповів лікар-інфекціоніст Київської міської клінічної лікарні №4 Євген Дубровський.

Коронавірус – нова, дуже незвична хвороба. Проте самі по собі коронавіруси – не нові. Їх ми знаємо давно. Коронавіруси – одні з основних вірусів, які викликають ГРВІ. Але цей штам новий. І дуже незвичний. Ми бачимо велике розмаїття клінічних проявів та діаметрально різне протікання хвороби у різних людей. Ще залишається багато темних плям. Не всі заражаються під час контакту. Багато майже непомітних форм, що є надзвичайно дивним. Дуже різнопланова реакція імунної системи на вірус. Є серйозні питання щодо особливостей діагностики. Багато питань навколо вже одужалих. Цей список можна ще довго продовжувати. Одне беззаперечне – це нове захворювання.

Чим COVID-19 відрізняється від грипу та ГРВІ?

Коронавірусна хвороба дещо інша. Це повільно прогресуюче захворювання, яке у багатьох минає в дуже легкій формі. Проте у деяких людей може стати надзвичайно серйозною проблемою та навіть загрозою для життя.

Чому так? Відповідь неочікувана: проблема в імунній системі. Адже сам по собі COVID-19 не виявився страшним вірусом-вбивцею. Людину може вбити неконтрольована, надзвичайно агресивна відповідь власного імунітету.

Чи можна підхопити COVID-19 через поверхні, приміром, придбавши продукти у супермаркеті?

Теоретично, якщо хвора людина начхає на якісь продукти, а інший почне їх облизувати чи одразу їсти – то так можна заразитись. Але ніхто ж так не робить. Тому цей шлях не є важливим в епідеміологічному контексті. Зазвичай, всі заражаються при досить тісному та тривалому контакті. Переважно це відбувається у сім’ї, закритих колективах, гуртожитках. Або на роботі, яка пов’язана з близьким спілкуванням. Для прикладу – хористи, артисти, соцпрацівники тощо.

Через скільки днів після зараження коронавірусом з’являються симптоми?

Зазвичай досить швидко – через чотири-п’ять днів. Але інкубаційний період досить розтягнутий, до 14 діб. Тому після контакту з хворим самому можна відчути недугу і за два тижні.

Скільки часу хворіють на коронавірус?

На саму коронавірусну хворобу людина хворіє до 14 діб. Після цього рубежу вірус вже не виділяється, тобто людина не є заразною. Проте за наявності ускладнень, таких, як, наприклад, важка бактеріальна пневмонія – лікування може тривати і до місяця.

Як протікає коронавірус? Коронавірусна хвороба може минати по-різному. І в надзвичайно легкій формі, без виражених симптомів. І в середньоважкому стані, коли є всі прояви інтоксикації та запалення легенів, як ускладнення. Але може протікати й злоякісно – коли розвивається небезпечне ускладнення – гострий респіраторний дистрес-синдром. Це відбувається у пацієнтів, які мають порушений, незбалансований імунітет. Насамперед, це хворі з букетами хронічних захворювань, особливо серцево-судинних та метаболічних. Але трапляються і молоді люди. Це пов’язано з тим, що стан іхньої імунної системи не відповідає нормі.

Коли хворий на COVID-19 безпечний для оточення?

Приблизно на 10-14 добу від початку захворювання. На цих строках ми вже отримаємо негативний ПЛР-мазок. 

Коли закінчиться пандемія коронавірусу?

Цього ніхто не знає. Є припущення, що епідемія закінчиться, коли з’явиться колективний імунітет. Тобто перехворіє більшість населення. Але це – тривалий процес. На це може піти і рік, і два. Є сподівання, що вірус змутує та ослабне. Теж цілком ймовірно і очікувано. Але це все припущення.

Що ж робити нам всім зараз?

Не панікувати, а покращувати якість та доступність медичної допомоги з одного боку, а з іншого – берегти і загартовувати свій імунітет. Адже доводиться констатувати, на жаль, що українці не є здоровою нацією. Шкідливі звички, неліковані серцево-судинні та онкологічні хвороби, взгалі нездоровий спосіб життя, ожиріння – все це не сприяє легкому перебігу як COVID, так і інших захворювань. Тому починаймо вже зараз думати та працювати над своїм здоров’ям. 

Джерело


Наталка Паламарчук

Опис відсутній


Читайте також