Тернопільський експерт розповів, якими можуть бути теледебати між Зеленським і Порошенком

Оскільки зараз точиться багато розмов про можливе проведення теледебатів як до 19 квітня так і 19 квітня, як це передбачено Законом України «Про вибори Президента України», аналітики Центру суспільних досліджень ПОЛІС вирішили проаналізувати чи можливі такі дебати до 19 квітня і нагадати як вони проводяться взагалі.

Отже, організація передвиборчих теледебатів за рахунок Державного бюджету України, які виділяються на підготовку і проведення виборів у разі призначення повторного голосування, тобто так званого «другого туру» між двома кандидатами на пост Президента України, передбачені згідно ст.62 ЗУ «Про вибори Президента України», а також постановою ЦВК № 472 від 5 травня 2014 року (із змінами, внесеними згідно з постановою ЦВК від 27 серпня 2014 року № 818), додатком до якої затверджено Положення про порядок проведення таких теледебатів. Однак про те, чи можливі теледебати до останньої п’ятниці перед днем голосування, тобто до 19 квітня 2019 року, наприклад за рахунок виборчих фондів кандидатів в Президенти, їх можливий формат і процедуру, ми вирішили з’ясувати. 


Отож, спочатку про теледебати, які проводяться за рахунок коштів Державного бюджету України, то такі, згідно статті 62 ЗУ «Про вибори Президента України», проводяться в останню п’ятницю перед днем повторного голосування, тобто в даному випадку 19 квітня 2019 року, між 19 та 22 годинами в прямому ефірі, тривалістю не менше 60 хвилин. В постанові ЦВК № 472 від 5 травня 2014 року (із змінами), є уточнення, що теледебати мають відбуватись з 20.00 до 21.00 год. безперервного ефірного часу.

Теледебати за рахунок коштів держбюджету України між кандидатами, які ввійшли до т.зв. «другого туру», організовуються та проводяться Національною суспільною телерадіокомпанією України. Трансляція теледебатів має відбуватись на суспільно-політичному загальнонаціональному каналі Суспільного телебачення та обов’язково транслюються на суспільно-політичному загальнонаціональному каналі Суспільного радіо Національної суспільної телерадіокомпанії України, як це передбачено п.1,2 даної постанови ЦВК. Також дебати можуть транслюватись на інших теле- і радіоканалах за умови звернення з письмовою заявою до Національної суспільної телерадіокомпанії України.

Варто зазначити, що в ст.62 ЗУ «Про вибори Президента України» згадується ще досі Перший Національний канал Національної телекомпанії України та Перший канал Національної радіокомпанії України, тобто ті назви теле- і радіоканалів, які існували до реорганізації Суспільного мовника, що свідчить про потребу внесення відповідних змін до даного Закону.

Щодо самих дебатів, то варто зазначити, що кандидати на пост Президента України беруть участь у теледебатах особисто. Не допускається участь у теледебатах довірених осіб або інших представників кандидатів, а також трансляція попередньо підготовленого відеоматеріалу про кандидата, використання агітаційних та інших матеріалів про кандидата. У разі відмови одного з кандидатів на пост Президента України взяти участь у теледебатах або неможливості його участі в них виділений для теледебатів час надається іншому кандидату на пост Президента України для проведення передвиборної агітації. Це передбачено ч.3 ст.62 Закону, а також в п.4 постанови ЦВК №472 від 5 травня 2014 року (із змінами).

Щодо місця проведення теледебатів, які проводяться за рахунок держбюджету України, то згідно п.7 вищезазначеної Постанови ЦВК, теледебати між кандидатами проводяться в студії (кімнаті) Національної суспільної телерадіокомпанії України. Оформлення студії (кімнати) не може містити агітаційних матеріалів на користь будь-кого з кандидатів.

Щодо самого сценарію проведення теледебатів, то як зазначено в Постанові ЦВК, перед початком теледебатів, але не пізніше ніж за 10 хвилин до початку ефіру, проводиться жеребкування за участю кандидатів або їх довірених осіб, за результатами якого визначається учасник, який дістане право виступити першим на початку теледебатів. Такий кандидат виступає першим і наприкінці теледебатів.
Після представлення ведучим учасників теледебатів у алфавітному порядку їх прізвищ, їм по черзі надається до 5 хвилин кожному на вступне слово. Після вступних виступів учасників теледебатів між ними розпочинається дискусія, на яку виділяється 36 хвилин безперервного ефірного часу. 
Під час дискусії кандидати по черзі ставлять один одному запитання та відповідають на них. Перше запитання ставить кандидат, який за результатами жеребкування, проведеного до початку теледебатів, дістав право виступити першим. Тривалість запитання повинна становити не більше 1 хвилини, тривалість відповіді – не більше 3 хвилин. 
Тривалість завершального виступу учасника теледебатів становить не більше 5 хвилин ефірного часу. 
Решта часу (сумарно 4 хвилини) використовується ведучим теледебатів для представлення учасників та коригування паритетного використання ними наданого їм часу. 
Після завершальних виступів учасники теледебатів можуть обмінятися репліками тривалістю не більше 30 секунд за наявності ефірного часу

Як зазначив директор Центру суспільних досліджень ПОЛІС Ігор Процик: “Щодо можливого проведення публічних дебатів між учасниками т.зв. «другого туру» виборів до 19 квітня, то такі дебати можуть транслюватись на теле- і радіоканалах, але їх слід розуміти як одну із форм передвиборчої агітації кандидатів на пост Президента України, як це передбачено згідно п.3 ч.1 ст.58 ЗУ «Про вибори Президента України», де вже виборчі штаби кандидатів самі можуть визначати місце проведення таких дебатів, формат, процедури, сценарій, умови їх фінансування за рахунок виборчих фондів кандидатів в Президенти. Бо в ч. 1-5 статті 62 Закону України «Про вибори Президента України» і в Постанові ЦВК №472 від 5 травня 2014 року (із змінами), йде мова про теледебати, які проводяться за рахунок Державного бюджету України.

Також в частинах 6-13 ст.62 ЗУ «Про вибори Президента України» передбачена можливість проведення теледебатів між кандидатами на пост Президента України як цикл передач з дотриманням вимог Закону за рахунок виборчих фондів кандидатів на пост Президента України. Однак, виходячи із розуміння норм даних частин цієї статті, вони, на нашу думку, більше стосуються проведення таких теледебатів між кандидатами т.зв. «першого туру» виборів. Тому можна зробити висновок, що теледебати як форма передвиборчої агітації в розумінні п.3 ч.1 ст.58 Закону, до 19 квітня теоретично можливі, але весь «тягар» їх організації, проведення, визначення формату,процедур,фінансування, інших умов лягає на виборчі штаби самих кандидатів. А враховуючи короткі терміни організації виборчого процесу так званого «другого туру» виборів, ми маємо сумніви в проведенні таких повноцінних публічних дебатів до 19 квітня.»Сергій Балуцький

Опис відсутній


Читайте також