Як у Польщі працює сімейна ферма. Відео

Полька Лідія Ордисінська є власницею сімейної ферми„Kozi Gródek”. Жінка вже 26 років доглядає за козами та продає молоко і сир. Зараз її продукцію можна побачити у маркетах усієї Польщі. 

— Чесно кажучи, то я все життя мріяла і хотіла розводити коней, але після перебудови тут біля Щецина вже було відкрито 6 центрів верхової їзди і таким чином, я зрозуміла, що треба займатись чимось іншим. Я працювала у Бельгії, там у мене з'явилась алергія і лікар порадив пити козяче молоко. Воно допомогло. І я вирішила, що це хороша ідея, оскільки на той час подібних ферм не було. Доглядати за козами у часи перебудови вважалось ознакою бідності і тому ніхто не хотів цим займатись,  розповіла Лідія.


Жінка зазначає, що на сьогоднішній день це її основне джерело доходів. Господарство може обслуговуватись навіть однією особою, оскільки все обладнане технікою. Проте, на ферму пані Лідія витрачає увесь свій час. Вихідних немає. Зараз на фермі 180 кіз. 

— Основна проблема в тому, що люди переважно купують молоко корови, а козяче молоко не люблять. Хоча доведено, що козяче молоко більше натуральне, поживніше та не шкодить людині. Тим часом, як молоко корови погано засвоюється, від нього може бути алергія і містить лактозу,  розповіла Лідія.  Я намагаюсь це доносити споживачам, проте моя боротьба проти великих молочних заводів є досить не легкою. 


Також з чим довелось стикнутись жінці  це нові правила роботи під час вступу до ЄС. 

 Після вступу в ЄС ми думали, що тепер ми зможемо розширити нашу діяльність. Проте, помилялись, оскільки з'явились нові правила, закони і стандарти до яких ми мали підлаштовуватись. Також сюди почали заходити великі компанії, які захотіли скупити землю за безцінь, або ж пропонували свої розрекламовані послуги. Наприклад пластикові вікна. Не слухайте, коли вам кажуть, що це модно у Європі, там вже від цього відмовляються на користь дерев'яних. Окрім цього нам встановили ліхтарі на сонячних батареях, які мали б освітлювати вулиці вночі. Проте, не врахували, що у нашому регіоні мало сонця, тому батареї не зараджаються достатньо і світильники на вулиці працюють лише до години 8-9, а далі гаснуть. Також змусили збудувати спеціальний басейн на гній, аграрії витратили на це купу грошей, але через рік з'ясувалось, що ми не мали цього робити, просто була погано розтлумачена європейська директива,  каже жінка. 

Лідія зазначає, що її історія буде хорошим прикладом для сільських жителів українських громад, які мріють про маленьку власну ферму. Каже, це можливо, але забере увесь вільний час. 

 У ваших громадах ви теж можете зробити регіональний продукт і продавати його. Головне довести його унікальність і корисність. Також знаю, що Україна прагне вступити до ЄС і думаю, що скоро це станеться. Тому раджу бути готовими до того, що легко не буде. Особливо аграріям,  наголосила фермерка. 

Поїздка відбулась за підтримки програми "Добре".


Сергій Балуцький

Опис відсутній


Читайте також