Учасники проекту "Громада на мільйон" з Тернопільщини побували у каплиці тамлієрів. Відео

В маленькому селі Хварщани в Польщі відновили стару каплицю. Храм хоч і маленький, проте має велику історію, оскільки у 13-му столітті її збудували тамплієри. Зараз громада села активно використовує історичну територію для проведення середньовічних фестивалів та лицарських боїв. 

Подивитись на те, як розвивається польська громада мали змогу учасники проекту "Громада на мільйон" жителі Скали-Подільської. Тижневу поїздку у Польщу вони отримали за участь у шоу.


Варто зазначити, що Орден Тамплієрів  є одним з найвідоміших християнських військових орденів. Його засновано після Першого Хрестового походу для гарантування безпеки великої кількості паломників із Європи, що йшли до Єрусалима після його завоювання.

Тамплієри в незвичний для того часу спосіб поєднували чернецтво з військовою справою, і були першими воїнами-монахами в Західному світі. Також вони були знамениті своїм білим вбранням з червоним хрестом на серці або на грудях, що вирізняло їх від інших воїнів.

Завдяки поєднанню пожертв та практичного бізнесу, орден протягом 12-го — 13-го століть мав великі площі землі в Європі та на Близькому Сході, будував церкви та замки, купував ферми та виноградники, займався ремісництвом.

Власне один із таких храмів і залишився у Хварщанах. Ще до 2004 року стара каплиця була занедбана і не потрібна місцевим жителям. Відновлювати її ніхто не наважувався.

Об'єктом зацікавився археолог та історик Пшемислав Колосовський. Його родина походить з України. Каже, така каплиця єдина в Польщі. 

— Коли я сюди вперше потрапив і почав проводити дослідження в цьому регіоні, то побачив, що цей костел просто розвалюється на очах, а люди, які тут проживають, не хотіли працювати над його відновленням. Їх важко було переконати, що у цю культурну спадщину варто вкладати гроші. Спочатку на розкопки сюди я запросив студентів. Ми ночували в старій хаті на краю села. Нам казали: "це край світу, для чого ви сюди приїхали, тут нічого немає". Через 15 років ми довели, що тут є щось більше, ніж просто каплиця,  — розповідає Пшемислав. 

Щоб розпочати відновлення храму Пшемислав написав кілька проектів, які надіслав у різні європейські фонди. Також возив на навчання до Німеччини місцевих жителів, які вчились писати проекти на отримання коштів. Просили гроші і в Міністерстві культури. Проте, спершу усі відповідали, що проект цей є повним непорозумінням і вкладати у це кошти немає сенсу, оскільки ніхто на цьому не заробить. 


Відтак, спочатку в ідею повірили підприємці та так звані "любителі історії". Вони виділили гроші на роботи з надією, що незабаром це місце стане популярним. 

 Ми почали проводити розкопки перед храмом і транслювати це в режимі "онлайн" і це зацікавило людей. До нас приходили місцеві жителі, дивились, розпитували і їм це стало цікаво. Далі ми звернули на себе увагу тих, хто хотів допомогти. Окрім цього, ми продовжували писати проекти, щоб отримати фінансування з Європи і врешті-решт це дало результат,  каже Пшемислав Колосовський. 

Далі у ідейників виникла наступна проблема  як зробити це місце популярним. Оскільки село розташоване далеко від туристичних маршрутів, а до великих міст Познані і Щецина сотні кілометрів. 

— Громада придумала організувати тут лицарський фестиваль, щоб усі охочі змогли відчути дух середньовіччя. Також тут відбуваються і інші заходи громади. Щоб затримати туристів тут відкрили готель, де інтер'єр теж виконаний у стилі лицарського часу, а біля храму є тематичний ресторан,  зазначив археолог. 

Зараз каплиця є однією з центральних місць у громаді. Про неї знають не лише у Польщі, але й закордоном. Сюди приїжджають шукачі пригод та любителі історії. За 15 років тут оновили старовинні розписи, полагодили дах, облаштували доріжку до храму, зробили освітлення. Роботи тривають і надалі.

 Головне у цій розповіді те, що завжди потрібно працювати і боротись. Я витратив на цю справу більше 15-ти років, але вона дала результат. Коли я починав, то у нас ще не було такого доступу до інтернету, як є зараз, не було в кого вчитись і питати поради. Зараз же громади мають такий шанс отримати кошти на розвиток свого регіону і займатись тим, чи справді хочеться. Тому варто лише розпочати. Завдяки спільній роботі ми змогли зберегти історію і можемо на цьому заробити,  підсумував Пшемислав Колосовський. 

Поїздка відбулась за підтримки програми "Добре".


Сергій Балуцький

Опис відсутній


Читайте також