Тернопільський обласний краєзнавчий музей у Марійському духовному центрі Зарваниця в рамках проведення Міжнародної наукової конференції презентував унікальну колекцію почаївських старожитностей. Про це повідомили на сторінці музею у Фейсбуці.
На Міжнародній наукової конференції аудиторії науковців, богословів з України та Польщі було представлено історичні мистецькі твори колекції:
- живописний портрет Миколи Потоцького (1771 рік, авт. Я. Гловацький);
- хоругву «Оборона Почаївського монастиря 1675 року», «Свята Варвара»;
- хромолітографії «порятунок Почаївської обителі від навали турків у 1675 році, під час Збаразької війни» 1891 року;
- «Визволення Почаївського монастиря від нашестя турків в 1675 році під час Збаразької війни» (назва на польській мові) 1920-ті рр. (автор невідомий);
- естамп «Чудотворний образ Почаївської Богородиці»;
- стародруки ХVIII ст., видані у друкарні почаївського монастиря;
- пізнавальний екскурс артефактами, який провела завідувачка сектора відділу фондів Галина Завіша.
Музейні експонати стали важливою та унікальною складовою виставкового проєкту, до якого увійшли фонди і збірки семи інституцій: музеїв, архівів, бібліотек і приватних колекцій Дрогобича, Львова, Острога, Рівного, Тернополя, а також парохій Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ. Відрадно, що з нагоди даної події вийшов друком і каталог виставки почаївських старожитностей.
Захід, приурочений ювілейній події 250-ліття коронації папськими коронами Почаївської чудотворної ікони Матері Божої, став важливим кроком повернення до першоджерел, як багатющого пласту для пізнання саме українського Почаєва. Такі пам’ятки даного періоду з історії монастиря зберігає Тернопільський обласний краєзнавчий музей.