Чи можлива вагітність при полікістозі яєчників?

Багато жінок не здогадуються про подібну недугу до того часу, поки не вирішують завагітніти і народити дитину. Тоді і можуть виникнути труднощі. Інші можуть все ж завагітніти, але під час УЗД гінеколог скаже їм про наявність великої кількості кіст яєчників і чим це може бути небезпечно. Прояснимо всі деталі.


Симптоми полікістозу яєчників 

Медичні енциклопедії говорять про те, що синдром полікістозних яєчників є поліендокринним симптомом, тобто, це означає, що порушені функції декількох ендокринних залоз (яєчники, надниркові залози, гіпофіз, гіпоталамус, підшлункова залоза), які мають специфічні прояви. А саме:

  • порушення менструального циклу, аж до припинення місячних;
  • безпліддя внаслідок ненастання овуляції;
  • ожиріння (за чоловічим типом, з відкладенням жиру в області низу живота);
  • поява акне (вугрі);
  • поява розтяжок на стегнах, грудях, сідницях, животі;
  • гіперпігментація ділянок шкіри;
  • облисіння за чоловічим типом (залисини з боків чола, на маківці);
  • порушення психічного стану (апатія, сонливість, депресія, агресивність, дратівливість);
  • збільшення концентрації чоловічих статевих гормонів в аналізі крові і т.д. 

Але в 2003 році європейські вчені сформували визначення, згідно з яким лікар може поставити жінці діагноз синдром полікістозних яєчників (далі СПКЯ) в тому випадку, якщо у неї діагностовано два з трьох основних симптомів:

  • порушення або відсутність овуляції;
  • візуалізація полікістозних яєчників під час ультразвукового дослідження;
  • наявність симптоми підвищеного виділення чоловічих статевих гормонів (в результаті біохімічного дослідження крові або клінічно).

Чи можна завагітніти при полікістозі яєчників? 

Бувають випадки, що симптоми полікістозу починають давати знати про себе ще в юнацькому віці і проявляються у вигляді хворобливого передменструального синдрому і місячних: місячні можуть бути не регулярними, а коли починаються, то дуже рясні. Ну а про вугровий висип і говорити нічого ... рідко в якої дівчини-підлітка його немає. 

Але часто потім, в більш зрілому віці, дівчата кажуть, що завагітнівши, у них все проходило. Тобто, інакше кажучи, з настанням вагітності, гормональний фон приходить в деяку норму. Але далеко не всі жінки з полікістозними яєчниками можуть завагітніти. А якщо і вагітніють, то наражають на небезпеку себе та плід, який виношують. З боку жінки вагітність при полікістозі загрожує виникненням гестаційного діабету (тобто, діабету, який виникає тільки на час виношування плоду), значним набором ваги і систематичним підйомом артеріального тиску, аж до прееклампсії. З боку плода - зупинкою внутрішньоутробного розвитку, настанням передчасних пологів або зовсім загрозою викидня / викиднем. Тому, якщо ви колись від якоїсь з подруг / родичок почуєте фразу «Чи можна завагітніти при діагнозі «полікістоз яєчників»?», терміново відправляйте її до лікаря.

 Полікістоз яєчників ... Чи потрібно лікувати до планування вагітності?

 Є категорія жінок, яка задає і таке питання. І це більш відповідне рішення проблеми. Щоб не піддавати ризику ні себе, ні передбачуваної дитини. 

Яким чином відбувається лікування? Так як ми вже знаємо, що таке СПКЯ, то розуміємо, що потрібно прибирати не тільки прояви хвороби, але і її першопричину. 

Починають, як правило, з призначення препаратів, які стимулюють овуляцію. Якщо таблетки не призводять до ефекту, тоді призначають гормональні препарати під контролем УЗД. У разі прояву інших симптомів (облисіння або поява надлишкової волосатості) призначають препарати, до складу яких входять антиандрогени. 

Якщо ця тактика не привела до бажаного результату і вагітність не наступила, тоді вдаються до хірургічного втручання (клиноподібна резекція яєчників), яке виконують відкритим доступом або за допомогою лапароскопії (цей спосіб хороший тим, що після такого доступу виникає менша кількість спайок і лапароскопія, сама по собі, менш травматична процедура, тому жінка швидше повертається додому). Суть методу полягає у видаленні певної частини тканини яєчника (до 2/3). Після цього у 80% відновлюється менструальний цикл, а близько 65% жінок можуть завагітніти. 

Якщо вагітність не наступає і після цього, варто пошукати причини безпліддя в інших «місцях».

 

+38068-752-52-52

(0352)52-52-52

м. Тернопіль, вул. С. Качали,5

ПРАЦЮЄМО БЕЗ ВИХІДНИХ .

Онлайн запис на прийом на сайті

https://ternopil.oxford-med.com.ua/

Слідкуйте за нами в Інстаграм

https://www.instagram.com/oxford_medical_ternopil/?hl=ru



Сергій Балуцький

Опис відсутній


Читайте також