На Тернопільщині африканська чума свиней не сповільнює темпи

Африканська чума свиней (далі-АЧС) вже упродовж шести років шкодить галузі свинарства України і сьогодні немає жодної області, де би не виникало це захворювання. На Тернопільщини за останні 18 місяців було зареєстровано 10 спалахів АЧС у 4-х районах області: Бучацькому, Збаразькому, Зборівському та Шумському. Там загалом захворіло шість домашніх та чотири – диких свиней.

Особлива увага – до останніх випадків захворювання, що сталися в індивідуальних господарствах у селах Антонівці та Стіжок Шумського району. Обидва населені пункти розташовані в зоні мисливського господарства, де у січні 2018 року було зареєстровано спалах АЧС серед диких кабанів. Неблагополучну територію було оздоровлено. Але інші кабани заселили мисливські угіддя. А кабани були і залишаються головними носіями і джерелом збудника АЧС в природі.

У селі Антонівці власник практикував утримання свиней на вигульному майданчику, заогородженому дощатим парканом із широкими щілинами, через які цілком можливим був контакт з дикими кабанами, що могло послужити фактором передачі вірусу АЧС на свійських тварин.

Такою ж, очевидно, є причина занесення збудника інфекції і в одне з господарств у селі Стіжок, де власник утримував 10 голів молодняка, вагою 35-40 кг, на вигульному дворику, розташованому у лісовому масиві. Після захворювання і загибелі першої свині він, щоправда, перевів тварин до хліва, та було пізно, бо вірус уже потрапив у стадо і спричинив загибель ще трьох поросят. А інших, після лабораторного підтвердження діагнозу, було піддано евтаназії (умертвінню) і всі трупи утилізовано методом спалювання.

Досвід профілактики АЧС в Україні і навіть у нашій області свідчить: незалежно, чи то велике спеціалізоване підприємство, чи мале індивідуальне господарство, – виконання вимог щодо заборони вигульного утримання тварин, відмови від підгодівлі боєнськими та кухонними відходами й дотримання закритого режиму роботи створюють надійний бар’єр африканській чумі свиней, навіть коли збудник перебуває неподалік. Обидва випадки є прикладом того, як ігнорування рекомендацій спеціалістів не минули безслідно. І власники зазнали чималих втрат,  повідомляють в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Тернопільській області.

Аналіз причин від часу першого спалаху хвороби в області показує, що у п’яти із шести випадків захворювань свійських свиней причиною було ігнорування власниками елементарних правил та рекомендацій щодо їх утримання і лише в одному випадку збудник був завезений транспортом із віддалених територій, неблагополучних щодо АЧС.
Галина Василевич

Опис відсутній


Читайте також