Не тільки ангіна. У чому причина болю в горлі? Відповідає ЛОР-лікар МЦ «Оксфорд Медікал»

Біль в горлі - одна з найбільш поширених скарг. Зазвичай він буває гострим, адже тривалий, ниючий біль зустрічається набагато рідше. Найбільш частою причиною цього симптому стає вірусний фарингіт - запалення слизової оболонки глотки.

Ріже, коле, ниє, тисне?

Зазвичай біль у горлі носить постійний характер, посилюється при ковтанні і може бути єдиною скаргою при зверненні до лікаря. Хоча нерідко він виникає на тлі загальних симптомів, характерних для гострих респіраторних інфекцій, - таких як слабкість, нездужання, підвищення температури тіла, головний біль, нежить.

Існує велика різноманітність больових відчуттів в горлі - від гострих, «кинджальних», колючих, ріжучих до тупих, ниючих, давлячих; від розпираючих до пульсуючих або змішаних, з постійним, наростаючим або стихаючим характером. Локалізація болю також різна: хворіти може посередині, праворуч або ліворуч, з двох сторін або по всьому горлу.

Пастилки: смачні, але непотрібні

Поява або посилення болю при ковтанні найчастіше вказують на захворювання горла. Якщо больові відчуття не змінюються при ковтанні, можна припускати, що вони рефлекторно відображають захворювання зовсім іншого органу, і тоді треба продовжувати шукати причину нездужання. Наприклад, біль в горлі може бути не тільки одним з ранніх симптомів інфекції, але і пізнім симптомом пухлини.

Ось чому терпіти біль в горлі, уникаючи контакту з лікарем, заїдати її різними пастилками не можна. Це не тільки неефективно, але й небезпечно, оскільки можна пропустити серйозне захворювання.

Найпоширенішою серед хвороб, що супроводжуються таким симптомом, як біль в горлі, є ангіна - бактеріальна інфекція, лікувати яку необхідно антибіотиками. Її можна легко сплутати з вірусним фарингітом, проте в цьому випадку антибіотики будуть не тільки не приносити користі, а й шкодитимуть. Ось чому при болях в горлі обов'язково потрібен лікар.

Для обох хвороб характерні гострі болі і гіперемія (почервоніння) слизової глотки, однак при ангіні з'являється гнійний наліт, температура піднімається до високих значень, а інших скарг може не бути, в той час як при фарингіті з'являються нежить і інші симптоми ГРВІ.

Пити - здоров'ю не шкодити

При лікуванні фарингіту (як, втім, і ангіни) важливо тепле рясне пиття, а при сильних болях необхідно і застосування знеболюючих препаратів. Антибіотики призначають, тільки якщо приєдналася бактеріальна інфекція і почався, наприклад, трахеїт, бронхіт або ларингіт.

При ангіні обов'язковим є застосування антибіотиків з самого початку хвороби. В ідеалі потрібно взяти мазок із зіву на визначення типу інфекції і на чутливість до антибіотиків, щоб відразу призначити найбільш ефективний з них.

Якщо не почати лікувати ангіну вчасно, можливі грізні ускладнення, що вражають життєво важливі органи - нирки, серце, суглоби. А часом на тлі цього захворювання розвиваються аутоімунні захворювання (склеродермія, червоний вовчак).

І в роті ростуть гриби

Крім того, лікарі нерідко стикаються з такими захворюваннями горла, як:

  1. кандидозний стоматит. Це грибкове захворювання, при якому з'являються невеликі молочно-білі плями на м'якому піднебінні, спинці язика слизової глотки і гортані;
  2. інфекційний мононуклеоз. Симптомами є набряклі і почервонілі мигдалини, покриті великими жовтувато-білими плівками;
  3. герпангіна (вірус Коксакі) - невеликі бульбашки на м'якому небі, язичку, дужках, задній стінці глотки.

У цих випадках також може приєднатися бактеріальна інфекція, початися абсцес. При цих захворюваннях лікар також повинен підібрати ефективний антибіотик.

До лікаря!

Скарги на гострий біль в горлі у літніх пацієнтів повинні насторожувати. Рак носоглотки - досить поширена сьогодні патологія. Перебіг цієї хвороби вкрай агресивний, розвиток - стрімкий. Прогноз залежить від ранньої діагностики. Тому терпіти, коли «саме пройде», ні в якому разі не треба.

Ще одна можлива причина таких скарг полягає в тому, що люди похилого віку часто використовують зубні протези. А вони - джерело травм, інфекції і атрофії слизових оболонок. У всіх випадках, щоб виключити серйозні захворювання і призначити правильне лікування, найкраще прийти до лікаря.

  +38068-752-52-52

 (0352)52-52-52 

м. Тернопіль, вул. С. Качали,5

ПРАЦЮЄМО БЕЗ ВИХІДНИХ .

Онлайн запис на прийом на сайті

https://ternopil.oxford-med.com.ua/

Слідкуйте за нами в Інстаграм

https://www.instagram.com/oxford_medical_ternopil/?hl=ru

 


Сергій Балуцький

Опис відсутній


Читайте також