Щоб побачити Румунію українському туристові з головою вистачить 100 євро та кілька днів. В основному туристичні путівники радять відвідати замок Дракули (Бран), палац Пелеш, містечко Брашув та столицю Бухарест. Більш досвідчені мандрівники радять їхати в румунські Карпати.
Турфірми пропонують тури в Румунію за 50-120 євро на 3-4 дні. У вартість входить перевезення автобусом, готель, сніданок і екскурсія. За факультативи, по бажанню, доведеться доплачувати.
Поїхати в Румунію можна і своїм ходом. Для цього потрібно дістатись до Чернівців. Звідти їздять рейсові автобуси. Рейс Чернівці—Бухарест — 500 грн. Є також купа водіїв на своїх авто, які довезуть до кордону за домовлену ціну.
Перетинати кордон з Румунією зручно. Черги малі. В середньому вся процедура триватиме до години часу. В Румунії є безліч готелів. Можна знайти номер за 700-1000 гривень за добу. Також є купа хостелів за 200-500 грн.
Вид на містечко Брашов з гори Тампа. (Румунія)
Румунія вважається країною, яка найбільше постачає на ринки ЄС кукурудзи та соняшника. Також країна є основним постачальником на ринок ЄС м'яса, шерсті, шкіри, молочної продукції.
— Коли Румунія вступила у ЄС, то стала дуже привабливою для інвесторів. В країну переїхало безліч німецьких, італійських, іспанських компаній. Вони користуються тут дешевою робочою силою, використовують сировину країни, дешевша оренда землі, приміщень, менші податки. Інвесторам не доводиться платити заробітну плату в межах 2000-2500 євро, тут їм достатньо платити 700-800 євро і тут це розкішні гроші, — розповідає місцевий житель та гід зі стажем Марін Бордей.
Як не дивно, проте за останні роки в Румунії розвинувся туризм. Він займає друге місце за рахунок чого поповнюється бюджет Румунії.
Мало хто знає, але в країні є 33 об'єкти, які охороняє ЮНЕСКО. Щорічно ці місця відвідує сотні туристів. Також є багато туристичних місць, які не охороняє ЮНЕСКО, але вони популярні серед іноземних туристів. Це і палац Пелеш і замок Дракули (замок Бран).
Після вступу у ЄС в Румунії почали латати дороги. Більшість основних доріг в країні перебувають у чудовому стані і дозволяють мандрувати.
Дуже багато в Румунї больнеологічних санаторіїв — Совата, Кулані, Фелікс. Є соляні шахти, соляні озера, термальні води. Багато мінеральної води.
— В основному до нас на оздоровлення їдуть люди з Ізраїлю, Англії, Німеччини, Америки, — каже Марін, — Є курорти біля Чорного моря. Найпопулярніший із них це Мамайя, який знаходиться біля міста Констанца. В основному там відпочивають румуни. Іноземців мало. Це пов’язано з тим, що курорти переважно дорогі, хоча незрозуміло чому. Також самі румуни намагаються їздити відпочивати закордон. Найдешевший варіант – Болгарія. Також їдуть відпочивати в Іспанію, Італію. Досить популярні в Румунії і гірськолижні курорти. Пояна Брашув – найпопулярніший з них. Взимку на лижі в Румунію їдуть одесити. Їх тут досить багато.
Румунський лей — офіційна валюта Румунії.
Сім'я з двох працюючих у Румунії в середньому заробляє 1300-1400 євро. Взимку за комуналку платять 160 євро (сім'я з 4-х людей, 3-х кімнатна квартира, 86 квадратних метрів). Це не малі гроші, проте найбільше доводиться віддати за споживання російського газу. Тілки за газ взимку румуни платять близько 100 євро. Літом комуналка виходить 50-60 євро.
На споживчий кошик румуни витрачають 250-280 євро в місяць. Цих грошей достатньо, щоб купувати воду, хліб, морепродукти, овочі, фрукти, м'ясо.
Румуни люблять мандрувати по своїй країні. На вікенд з 4-х осіб вистачить 120 євро. Сюди входить проживання, харчування, бензин.
Часто мандрують лоукостерами. Рим можна відвідати за 40є, Барселону — 60є.
Літати виходить дешевше, ніж їздити автобусами.
Автомобільний виробник Румунії — компанія Dacia. Саме тому на вулиці досить часто можна зустріти машини саме цього виробника. Купити таке авто можна за 5 тисяч євро. Кросовери — 9 тис.євро.
Пригнати авто з Німеччини румунам обходиться в 100 євро. Це гроші, які витрачають на оформлення усіх документів. Ціни на такі авто не відрізняються від цін, які є у тій країні, звідки приганяють авто.
Дорогих машин у країні є мало. Основна причина така: чим більший в тебе об’єм двигуна, тим більше ти платиш податку.
Якщо наприклад об’єм двигуна 1,8 то прийдеться заплатити 73 леї в рік (17 євро).
Якщо об’єм 2.5 — 680 євро в рік. 3.0 – 1000 євро.
Одна з вуличок Румунії. Брашов.
До 9-го класу право на освіту мають усі румуни без виключення. За цим слідкує держава. По дітей із віддалених сіл приїжджає шкільний автобус. Освіта до 9-го класу повністю безкоштовна. Книжки, ремонти — все за кошт держави.
— В одному класі навчаються всі разом і діти супер багатних і бідних, поділу ніякого немає. Після 9-го класу навчання платне, але якщо високий бал, то ти можеш претендувати на бюджетні місця. У нас 10-бальна система. Деколи навчальні заклади просять, щоб бал у тебе був не менше 9, щоб потрапити на бюджетне місце. Вчитись в Румунії важко. Списати неможливо. Після закінчення ліцею чи гімназії ти отримуєш диплом ліцеїста і здаєш екзамен на ступінь бакалавра, тільки із дипломом бакалавра можна поступити в університет. В 2017 році більше 40% молоді не здали на бакалавра, — розповідає Марін.
Якщо румунського студента спіймали на списуванні, то його виганяють з аудиторії, заносять це порушення в загальну базу в комп’ютер і дають перше попередження. Після другої спроби списування студента виганяють з університету.
Поновитись в університеті неможливо. Жоден університет Румунії більше не візьме такого студента на навчання до кінця життя. Відтак, багато людей завершують навчання у Молдові, або в Україні. До прикладу у Чернівцях.
Брашов. Цитадель.
Вся медицина в Румунії платна, проте існує страховий поліс.
— Це звичайна банківська картка, яка в рік обходиться румунам в 230-270 євро. Гроші знімаються з твоєї зарплати, тому це не дуже відчутно, але якщо з тобою щось трапилось, то всі витрати покриває ця страхівка. Навтіь найважчі операції теж не потрібно оплачувати. Платити доводиться тільки за приватні клініки, — каже гід Марін. — Для пенсіонерів медицина безкоштовна. Вони двічі в рік можуть здавати любі аналізи безкоштовно.
На пенсію чоловіки і жінки в Румунії виходять в 65 років. Мінімальна пенсія — 1000 лей (235 євро).