Краєзнавець, мандрівник, заступник Міністра інфраструктури України 2014-2015 років Андрій Бондаренко зробив підбірку дерев’яних храмів України. Серед кращих — декілька тернопільських.
Дерев’яні храми є творами архітектурного мистецтва, які чи не найкраще ідентифікують українців, як націю. Найбільше церков збудовано на Львівщині та Закарпатті. Загалом в Україні близько трьох тисяч дерев'яних культових споруд.
Церква Успіння, 1635
м. Чортків, Тернопільська область
У роки незалежності Успенську церкву і дзвіницю було розібрано і повністю відновлено.
Церква Вознесіння, 1738
м. Чортків, Тернопільська область
Вознесенську церкву неможливо сплутати з жодною іншою. Вона схожа на вкритого лускою-гонтом доісторичного бронтозавра — настільки архаїчно і монументально виглядає споруда. А затишну нотку вносять різнокольорові скельця у ліхтарі центральної бані. Церква, як правило, зачинена — щоб потрапити всередину, потрібно попередньо домовитись з її настоятелем.
Церква Іоанна Богослова, XVII століття
с. Скорики, Підволочиський район, Тернопільська область
Скориківська церква — пам'ятка архітектури національного значення. Вона має всі традиційні ознаки старовинних подільських храмів: тридільна, трибанна, архаїчна у своїх квадратних зрубах, з широченним дашком-опасанням, який захищає низ будівлі від дощових вод та дає прихисток прочанам у негоду. Ґонтова покрівля пом’якшує обриси видовжених шатрових бань, а сама фактура ґонту, його колір надають споруді лагідності й тепла.
Миколаївська церква, 1777
с. Сапогів, Борщівський район, Тернопільська область
Хрестовоздвиженська церква, 1887
м. Кременець, Тернопільська область
Дерев'яний храм Воздвиження Чесного Хреста розташовується зовсім недалеко від центру, практично навпроти Богоявленського монастиря. Церква є порівняно молодою, а збудовали її за традиційним для земель, що перебували у складі Російської імперії, єпархіальним стилем.
Повну підбірку фото "Колекція дерев'яних храмів України" Андрія Бондаренко можна переглянути за посиланням.