Дикорослі гриби, які ростуть на Тернопільщині, накопичують небезпечний радіоактивний елемент, який руйнує печінку і мозок людини, кажуть у Тернопільському обласному лабораторному центрі МОЗ України.
Зазначають, що гриби є досить важкою їжею для організму.
— Вони мають здатність накопичувати різні шкідливі хімічні речовини, включаючи важкі метали, і, відповідно, радіонукліди цезію-137 та стронцію-90. Тому дикорослі гриби варто виключити з раціону харчування вагітних, матерів, що годують, і дітей. Варто також пам'ятати, що неїстівні, отрутні гриби несуть смертельну небезпеку для людини, — говорить лікар з радіаційної гігієни Бригадир Н.
Різні гриби мають різну здатність накопичувати радіонукліди. Найнебезпечніші, зазначають у лабораторії, польський гриб, зеленушки, сироїжки, свинушки, грузді, маслюки. Менш небезпечні — лисички, білі гриби, підберезники й красноголовці. Найменшу небезпеку становлять спеціально вирощені опеньки, гриби-парасольки та вешенки.
— Зібрані гриби треба ретельно перебрати, очистити від ґрунту й залишків лісової підстилки, а потім замочити на 2-3 години у воді з додаванням солі й оцту або лимонної кислоти. Вимочувати необхідно і сушені гриби. Гриби
варять 10-15 хвилин, після чого відвар зливають (краще зробити це двічі або більше разів). Така кулінарна обробка дозволяє знизити вміст у них радіонуклідів в 10-20 разів, — повідомляє лікар.
У лабораторії радять:
• Купувати свіжі, сушені і консервовані лісові гриби у вуличних торговців не рекомендується.
• Гриби обов’язково треба перевіряти на вміст радіонуклідів. Головна небезпека в них - цезій-137, ступінь накопичення якого в 10 разів вище, ніж стронцію-90.